زنبورداری

دانستنی های کوتاه از زندگی زنبور عسل

زنبور کارگر

زنبور عسل هنگام پرواز پر هایش را حدود 200 بار در ثانیه تکان می دهد. سرعت طبیعی پروازش تقریباً 30 کیلومتر در ساعت یا به طور متوسط 500 متر در دقیقه است.

در زنبور ها حس بخصوصی برای سنجش گرما وجود دارد که فوق العاده دقیق است. به طوری که حتی تغییرات 0/2 درجه گرما را براحتی تشخیص می دهند. برای مقایسه کافی است در نظر داشته باشیم که انسان تغییرات دو درجه را هم نمی تواند تشخیص دهد. به کمک همین حس زنبورها می توانند در بهار و تابستان حرارت داخلی کندو را 35 درجه ثابت نگه دارند.

زنبور عسل مزه ترش و شیرین و شور را تشخیص می دهد ولی قادر به تشخیص مزه ی تلخ نیست.

وزن هر زنبور

وزن یک زنبور عسل معمولی حدود 80 میلی گرم است، یعنی وزن 12 عدد زنبور کارگر یک گرم می شود. وزن یک زنبور نر حدود 100میلی گرم و در نتیجه وزن 10 زنبور نر یک گرم می شود. وزن یک ملکه در حال فعالیت حدود 250 میلی گرم ، یعنی هر 4 ملکه تقریباً یک گرم وزن دارند.

عمر زنبورهای کارگر

زنبورهای کارگر که در بهار و تابستان متولد می شوند ، پس از خروج از کندو های خود حدود 3 الی 4 هفته زنده بوده و برای کندویشان بار می آورند و پس از آن می میرند. ولی کارگرانی که از اوایل شهریور ماه یا دقیق تر بعد از فصل نر کشی متولد می شوند حدود 6 ماه زندگی می کنند . این زنبورها پس آنکه پاییز و زمستان را در داخل کندو گذراندند در اوایل بهار پس از تولد اولین زنبورها به تدریج می میرند.

شعاع پروازی زنبورها

شعاع پرواز زنبور کارگر 4 کیلومتر است که البته به ندرت تا این اندازه از کندویش دور می شود. معمولا سعی می کند که بیش از دو کیلومتر فاصله نگیرد ، ولی شعاع پرواز اقتصادی برایش فاصله کمتر از 700 متری از کندوست . در این حال مقدار شهدی که به کندو می آورد بیشتر است. این فاصله هر چه کمتر باشد بهتر است .

(برگرفته از کتاب زنبورعسل و پرورش آن نوشته دکتر شهرستانی)

برای تهیه عسل های درمانی تولید شده توسط زنبورهای کارگر اینجا کلیک کنید.

 

 

1 نظر در “دانستنی های کوتاه از زندگی زنبور عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *