زنبورداری

زنبور عسل ، تلاشگری خستگی ناپذیر

زنبور عسل

یک زنبور عسل برای تهیه یک گرم عسل بایستی 6000 تا 8000 گل را ملاقات کند. همچنین برای جمع کردن یک کیلوگرم عسل معادل هفت بار دور زمین پرواز کند.

زنبورعسل برای اینکه یک قاشق چای خوری عسل جمع کند بایستی فاصله برابر تهران _برلین را طی کرده و در بین راه دو میلیون بار روی گل ها بشیند.

فکر می کنید زنبور عسل از هر سه گرم شهدی که از روی گل ها جمع آوری می کند،چقدر از آن را به عسل تبدیل می کند؟

زنبورها در کندو ، شهد جمع آوری شده را غلیظ و تبدیل به یک گرم عسل می نمایند. برای غلیظ کردن شهد گلهایی که در روز جمع آوری کرده است . زنبورعسل آنها را پس از غروب خورشید دوباره از داخل شان ها مکیده و وارد کیسه ی عسلی اش می کند. (این نکته حائز اهمیت است که عسل مدفوع زنبور نیست .) در آنجا کمی از آبش را جذب و مقداری دیاستاز بر رویش اضافه نموده ، داخل شان ها می گذارد. زنبور بعدی آن را مکیده و همین عمل را تکرار میکند. این کار آنقدر ادامه می یابد تا عسل به غلظت استاندارد خود برسد. در این وقت است که عسل های آماده شده انبار می شوند. و پس از پر کردن سلول های مومی روی آنها را با موم می پوشانند.

ارزش غذایی عسل:

عسل از ترکیب بیش از 20 نوع قند ، 8 نوع ویتامین ، 11 نوع ماده معدنی ، 16 نوع اسید آمینه ، چندین نوع آنزیم و مواد ناشناخته دیگر تشکیل شده است. ph آن بین 4-5.5 است .

برای دیدن عسل های درمانی اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *