زنبورداری

زنبورداری در تابستان

زنبورداری

تیر

1-در زنبورداری تابستان فصل برداشت عسل از زنبور هاست .اگر در خرداد ماه جمعیت هارا به مناطق کوهستانی مهاجرت نداده اید در تیر ماه این کار را انجام دهید.

2-هرگاه یکی از کندو ها را در محل اصلیش روی ترازو گذاشته و هر روز تغییرات وزن جمعیت را دقیقا کنترل نمایید، قادر خواهید شد که از زمان شروع و پایان شهد دهی گل ها و منطقه بهتر آگاه شوید و درباره زمان مهاجرت دادن کندو ها صحیح تر تصمیم بگیرید.

3-با استفاده از یادداشت هایی که در مدت 3 تا 5 سال از زمان شروع و ختم شهددهی هر یک از مناطق تهیه نموده اید می توانید یک تقویم زنبور داری ترتیب داده و همه ساله از آن درباره زمان مهاجرت دادن جمعیت ها بهره برداری نمایید.

4-با پایان یافتن تیر ماه معمولا سال زنبورها نیز به پایانش نزدیک می شود.باید به جمعیت ها در صورت لزوم با خوراک مصنوعی کمک کرد تا قوی و با تعداد هرچه بیشتر، از زنبور ها باقی بمانند و زنبورداری خوبی داشته باشیم.

مرداد

1-جمعیت باید به کمک شربت تغذیه تحریکی گردد. این شربت میتواند با آب و شکر و عسل، یا آب و شکر و یا آب و عسل به نسبت های مساوی تقسیم گردد.

2-در تغذیه تحریکی و یا در تغذیه زمستانی به جمعیت هایی که بیشتر شربت را برمی دارند زیادتر شربت بدهید ولی بعدا تعادل ایجاد کنید.(از نکات مهم )

3-مقدار متوسط سالیانه عسل کندوهایتان را از هم اکنون به طور تقریب میتوانید حساب و ملکه های کندو های کم محصول را عوض نمائید.

4-نرکشی در خیلی از نقاط کشور اگر تا کنون شروع نشده باشد، در این ماه شروع و به انجام می رسد. پایان نرکشی آغاز سال تازه برای زنبور ها و زنبورداری می باشد.

5-غارت می تواند به زنبورستان ضربه جدی بزند. به دلیل کمبود شهد و گل زنبور ها آمادگی کامل برای غارت جمعیت های ضعیف دارند. تنها منتظر یک بهانه تحریک کننده می باشند. از تمام عواملی که غارت را در زنبور ها تحریک میکنند، پرهیز نمائید.

شهریور

1-نرکشی پایان یافته و سال تازه زنبور ها شروع شده است.

2-غارت میتواند در این ماه و ماه بعد بیداد کند، مواظب باشید.

3-تغذیه زمستانی را با قدرت شروع کرده و به اتمام برسانید.

4- در زنبورداری در تابستان ،هرگاه تعداد زنبورها خیلی کم شده باشد طبقه دوم را بردارید.

5-ضعیف شدن جمعیت ها از این ماه به بعد یک امر طبیعی است.

6-جمعیت های خیلی ضعیف را نخست ادغام کرده بعد تغذیه را شروع کنید. زیرا وجود کندوی ضعیف در زنبورستان یک ضرر محسوب می شود.

7-زنبورستان در جریان همین ماه معمولا باید از وجود نر ها پاک شده باشد.

8-با انجام آخرین مهاجرت کندو ها را به محل زمستان شان برگردانید.

9-سمت سوراخ های پرواز باید سمت مخالف باد منطقه باشد.

10-ملکه های جمعیت های خیلی ضعیف را با استفاده از روش ویژه پائیزی می توانید عوض کنید.

(برگرفته از کتاب زنبور عسل و پرورش آن نوشته دکتر شهرستانی)

برای مشاهده ی موارد بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *