تولیدات زنبور عسل, عسل شناسی

عسلک ترنجبین از چه گیاهی تولید می شود و چه خواصی دارد؟

ترنجبین

گیاه خارشتر یکی از گیاهان پر منفعت برای زنبورداران در مناطق کویری می باشد که زنبور عسل از گل ان عسل خارشتر و از شیرابه گیاه خارشتر عسلک ترنجبین را تولید میکند.

ترنجبین چیست؟؟

گیاه خارشتر یکی از گیاهان کم توقع مناطق گرم و خشک ایران است. خارشتر علاوه بر گیاه مولد مان ترنجبین، یک گیاه علوفه ای با ارزش غذایی بالا برای دام و همچنین یک گیاه شهدزا و گرده زا با جذابیت بسیار خوب برای زنبور عسل نیز می باشد.

این گیاه با تولید شهد و گرده فراوان، زنبورداری مناطق نیمه خشک کشور را رونق داده است . در سال هایی که برداشت عسل از مناطق کوهستانی،امکان پذیر نیست،زنبورداران زیادی با کوچ از مناطق کوهستانی به مناطق دشت توانسته اند عسل قابل قبولی را برداشت کنند.

گل دهی این گیاه در مناطق جنوبی تر کشور از اواخر فروردین ماه شروع میشود.در مناطق شمالی و سردتر کشور نیز گل دهی تا اوایل مرداد ماه ادامه دارد. در بسیاری از مراتع با تراکم خوب،شهد و گرده بسیار خوبی را در اختیار زنبور عسل قرار می دهد.

در منابع نیز از این گیاه به عنوان یک گیاه مولد شهد و گرده بسیار خوب نام برده شده است.این گونه گیاهی علاوه بر تولید شهد و گرده فراوان به لحاظ تولید عسلک نیز در زنبورداری حائز اهمیت است.

بر اثر فعالیت نوعی زنجرک بر روی گیاه خارشتر نوعی عسلک ترشح می شود. بعد از متبلور شدن توسط اهالی محلی جمع آوری می شود.در منابع علمی به اسامی مان ترنجبین یا مان ایرانی شناخته میشود.

خواص دارویی ترنجبین:

مان ترنجبین دارای خواص دارویی و غذایی ارزشمندی می باشد. در طب سنتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بررسی های علمی مشخص شد،حشره مولد مان ترنجبین گونه ای زنجرک می باشد. این زنجرک در استان خراسان دارای 5سن پورگی و 3نسل در سال است. اولین بلور های مان ترنجبین توسط پوره های نسل دوم در اوایل مرداد ماه تولید می شود. تولید آن تا نیمه پاییز ادامه دارد.

با توجه به غنی بودن این شرابه از مواد قندی، زنبور عسل این شیرابه هارا قبل از متبلور شدن از قسمت های مختلف گیاه از جمله ساقه و برگ ها جمع آوری می کند. بعد از انتقال به کندو آن را درون شان ها ذخیره و فرآوری می نمایند.

در برخی از مناطق ایران از جمله استان خراسان و سمنان که به لحاظ حضور حشره مولد عسلک و شرایط دمایی وضعیت خوبی وجود دارد امکان برداشت عسلک با غالبیت بالا وجود دارد.

عسلک ترنجبین :

این محصول یکی از کم یاب ترین فرآورده های زنبور عسل در ایران می باشد.شما با خرید عسلک ترنجبین  و استفاده از آن از خواص درمانی بینظیر این تولید خاص زنبور عسل بهره مند خواهید شد که در ادامه به خواص درمانی آن می پردازیم.

اما ابتدا بررسی کنیم که عسلک ترنجبین چیست؟

این محصول حاصل کندویی است که در مجاورت دشت خارشتر قرار گرفته است. گیاه خارشتر علاوه بر تولید شهد و گرده فراوان به لحاظ تولید عسلک نیز در زنبورداری حائز اهمیت است. بر اثر فعالیت گونه ای زنجرک بر روی گیاه خارشتر نوعی عسلک ترشح می شود که بعد از متبلور شدن توسط اهالی محلی جمع آوری می شود و در منابع علمی به اسامی مان ترنجبین یا مان ایرانی شناخته می شود. مان ترنجبین دارای خواص غذایی و دارویی ارزشمندی می باشد و در طب سنتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ارسال محصول

عسلک ترنجبین علاوه بر خواص عمومی عسل ها خواص دارویی ذیل را نیز دارا می باشد: 

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن
 2. مقوی و انرژی زا، مُلیِّن ‌
 3. مسهل صفرا
 4. تب‌بر، خنکی، رفع سرفه‌
 5. رفع زردی
 6. برطرف‌کننده درد سینه
 7. رفع عطش و تب‌های گرم
 8. مفید برای مشکلات کبدی و کلیوی
 9. ضد سرطان

 

منبع شهد عسلک ترنجبین:

ترنجبین ماده ای شیرین است که به صورت شبنم روی گیاه خارشتر می نشیند. این شیرابه های قندی براثر استفاده نوعی  حشره روی این گیاه ایجاد می شود.و به علت ایجاد شکاف به خارج تراوش می کند. به همین علت است که ترنجبین یکی از خاص ترین مواد گیاهی دنیا محسوب می شود.

تفاوت عسل و عسلک:

شهد مایعی است مملو از قند که در درون گل ها به منظور جذب گرده افشان ها و یا در خارج از گل ، برای تغذیه جاندارانی که با گیاه رابطه همیاری دارند تولید می گردد. حال با این توضیح در مورد شهد ، چنانچه شهد برداشته شده توسط زنبور عسل از گل باشد و منشا آن گل در گیاهان باشد محصول تولیدی زنبور ها ، عسل نامیده می شود. اگر این مایع قندی یا همان شهد از گل نبوده و جایی غیر از گل در گیاهان بود ، عسلک نامیده می شود. عسلک در گیاه خارشتر بر اثر فعالیت نوعی حشره بر روی گیاه تولید می شود.

محصول

مراحل خرید اینترنتی از سایت اردیبهشت:

مراحل ثبت سفارش

دیدگاهی در مورد “عسلک ترنجبین از چه گیاهی تولید می شود و چه خواصی دارد؟

 1. رحمان گفت:

  سایتتون خیلی کنده

  1. سلام و عرض ادب ، بله چند روزی مشکل داشت که الان مشکل سایت برطرف شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *