زنبور درمانی

عسل در چای داغ چه مضراتی می تواند داشته باشد؟

عسل در چای داغ

عسل در چای داغ چه مضراتی می تواند داشته باشد؟ و راهکار آن برای جلوگیری از مضرات چیست؟
استفاده عسل در آب جوش یا نوشیدنی های داغ مثل چای داغ شیر داغ و ….
یکی از سوالاتی است که همیشه ذهن مصرف کنندگان را به خود مشغول میکند.
ازطرفی شنیده ایم که ما مجار نیستیم به عسل حرارت بدهیم و یا آنرا در آب جوش حل کنیم . چرا؟ چون خواص آن از بین میرود و عسل تبدیل به یک ماده مضر میشود.

حرارت دادن عسل

عسل یک ماده دارویی ارزشمند است که هدف ما از مصرف آن درمان و پیشگیری از بیماری هاست پس حفظ خواص آن برای ما بسیار مهم است. مواد موثره دارویی عسل از جمله ویتامین ها، ترکیبات پلی فنولی، آنزیم ها و …. در عسل به دمای بالای 40 درجه سانتیگراد حساس هستند و با بالا رفتن دما و همچنین حل شدن عسل در چای داغ اثرات دارویی آن کاهش پیدا می کند. از طرفی ترکیبات قندی عسل نیز به ماده مضر HMF یا هیدروکسی متیل فورفورال تبدیل می شود که خواص سمی و سرطانی دارد.

راهکار حل کردن عسل در چای داغ

برای جلوگیری از کاهش خواص دارویی عسل در چای داغ لازم است به دو  نکته شاخصه مهم دما و زمان توجه کنیم. یعنی می توانیم به جای حل کردن عسل در آب جوشی که از کتری در لیوان می ریزیم که دمای بالای 85 درجه سانتیگراد دارد و زمانی صرف سرد شدن آن تا زمان نوشیدن می شود. کمی صبر کنیم که دمای آب جوش و یا چای پایین بیایید و آماده مرحله نوشیدن شود . سپس میتوانیم در آن لحظه عسل را به آن اضافه کرده و سپس میل نماییم.

جمع بندی

ما میتوانیم با رعایت برخی نکات از مصرف عسل حداکثر بهره را ببریم. بدون اینکه خواص دارویی عسل را از دست دهیم به راحتی عسل با چای داغ میل نماییم. راهکار عملی این مهم این است که لیوان را در دست بگیریم و هر زمان که دست ما نسوخت دمایی مناسب برای افزودن عسل در آن می باشد.

هدف ما از طرح این مقاله

گاهی اوقات در برخی بیماری ها مثل گلو درد، آنفلوانزا و التهاب های گلو نیاز به نوشیدن برخی از دم نوش های درمانی داریم که میخواهیم با ترکیب عسل خواص درمانی آنرا افزایش و جذب حداکثری داشته باشیم. بهترین عسل برای استفاده از این نوع التهاب ها را اینجا میتوانید مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *