عسل شناسی

عسل دادن به نوزادان بسیار خطرناک است!!! چرا؟؟

عسل دادن به نوزادان

دادن عسل به نوزادان زیر یک سال توصیه نمیشود. عسل نوعی ماده ی غذایی طبیعی و خام است.مصرف هیچ نوع از مواد غذایی خام برای نوزادان توصیه نمیشود.

به چه دلیل نباید به نوزادان عسل بدهیم؟؟

عموما سیستم ایمنی کودکان زیر 12 ماه به اندازه کافی رشد نکرده تا از عهده ی هرگونه آنتی ژن و دیگر پروتئین های مضر قوی برآید. عسل،مثل هر ماده غذایی خام،ممکن است حاوی اسپور باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم باشد.

اگرچه اسپور های باکتری بوتولینیوم سموم خطرناک تولید میکند اما این مواد را فقط در حین رشد تولید میکنند؛آنها نمیتوانند در عسل رشد کنند . با وجود این دادن عسل به نوزادان توصیه نمی شود تا اینکه سیستم ایمنی آنها رشد کند(معمولا حدود 12 ماهگی) کودکان بزرگتر با سیستم ایمنی تکامل یافته قادرند این باکتری و اسپور های قوی و خطرناک آن را از کار بیندازد. بوتولیسم یک مسمومیت خیلی خطرناک در کودکان است که به سیستم ایمنی حمله میکند و در نتیجه ی آن ،مرگ روی میدهد.

نیاز نوزادان به قندها:

نوزادان در نیاز به میزان مناسب ذخیره سوخت برای مغز با بزرگسالان تفاوتی ندارند. در زمان تولد نوزاد اندکی گلیکوژن (در مجموع حدود 12 گرم) در کبد او وجود دارد. این میزان به عنوان ذخیره ی اضطراری برای رشد مغز نوزادان لازم است . در حالی که مادر می تواند به طور مرتب به او شیر بدهد با این وجود بدن نوزادان برای فرآوری فروکتوز موجود در میوه ها ، سبزیجات یا عسل آمادگی ندارد.

چگونه گلوکز لازم برای مغز نوزادان فراهم می گردد؟

آیا برای سوخت رسانی به کبد نوزادان از همان استراتژی سوخت رسانی به بدن کودکان در حال رشد و بزرگسالان استفاده می شود؟

خلقت یک مسیر دیگر برای اینکه نوزادان بتوانند غذای مغزشان را تهیه کنند فراهم کرده است و آن از طریق مادر است. شیر مادر حاوی لاکتوز است. لاکتوز یک دو قندی متشکل از گلوکز و گالاکتوز است . گالاکتوز می تواند همانند فروکتوز برای نوزادان عمل کند. گالاکتوز به کمک آنزیم گالاکتو کیناز جذب کبد می شود و مانند فروکتوز به گلوکز تبدیل می شود ، سپس در کبد به عنوان گلیکوژن ذخیره می شود. گالاکتوز در رشد و سوخت و ساز نوزادان نقش های مهم دیگری را نیز به عهده دارد.

اگر نوزادان فاقد آنزیمی باشند که بتوانند گالاکتوز را متابولیزه کنند رشد و نمو نخواهند داشت.

توجه!! به یک نکته مهم!!

منظور ما از عسل در این متن فقط و فقط عسل درمانی می باشد ، در غیر اینصورت مصرف عسل های تقلبی برای تمام افراد در هر سنی ممنوع می باشد.

نتیجه گیری:

عسل برای کودکان و بزرگسالان همچون شیر مادر برای نوزادان است!!

هر دو در کبد به شکل گلیکوژن ذخیره می شوند که سوخت مغز است.

توصیه به مادران شیرده استفاده روزانه از عسل درمانی است.

برای مشاهده عسل های درمانی که مقوی هستند و انرژی بیشتری به بدن می دهند اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *