عسلک ترنجبین

ترنجبین چیست؟؟

گیاه خارشتر یکی از گیاهان کم توقع مناطق گرم و خشک ایران است. خارشتر علاوه بر گیاه مولد مان ترنجبین، یک گیاه علوفه ای با ارزش غذایی بالا برای دام و همچنین یک گیاه شهدزا و گرده زا با جذابیت بسیار خوب برای زنبور عسل نیز می باشد.

این گیاه با تولید شهد و گرده فراوان، زنبورداری مناطق نیمه خشک کشور را رونق داده اس. در سال هایی که برداشت عسل از مناطق کوهستانی،امکان پذیر نیست،زنبورداران زیادی با کوچ از مناطق کوهستانی به مناطق دشت توانسته اند عسل قابل قبولی را برداشت کنند.

گل دهی این گیاه در مناطق جنوبی تر کشور از اواخر فروردین ماه شروع میشود.در مناطق شمالی و سردتر کشور نیز گل دهی تا اوایل مرداد ماه ادامه دارد. در بسیاری از مراتع با تراکم خوب،شهد و گرده بسیار خوبی را در اختیار زنبور عسل قرار می دهد.

در منابع نیز از این گیاه به عنوان یک گیاه مولد شهد و گرده بسیار خوب نام برده شده است.این گونه گیاهی علاوه بر تولید شهد و گرده فراوان به لحاظ تولید عسلک نیز در زنبورداری حائز اهمیت است.

بر اثر فعالیت نوعی زنجرک بر روی گیاه خارشتر نوعی عسلک ترشح می شود. بعد از متبلور شدن توسط اهالی محلی جمع آوری می شود.در منابع علمی به اسامی مان ترنجبین یا مان ایرانی شناخته میشود.

مان ترنجبین دارای خواص دارویی و غذایی ارزشمندی می باشد. در طب سنتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بررسی های علمی مشخص شد،حشره مولد مان ترنجبین گونه ای زنجرک می باشد. این زنجرک در استان خراسان دارای ۵سن پورگی و ۳نسل در سال است. اولین بلور های مان ترنجبین توسط پوره های نسل دوم در اوایل مرداد ماه تولید می شود. تولید آن تا نیمه پاییز ادامه دارد.

با توجه به غنی بودن این شرابه از مواد قندی، زنبور عسل این شیرابه هارا قبل از متبلور شدن از قسمت های مختلف گیاه از جمله ساقه و برگ ها جمع آوری می کند. بعد از انتقال به کندو آن را درون شان ها ذخیره و فرآوری می نمایند.

در برخی از مناطق ایران از جمله استان خراسان و سمنان که به لحاظ حضور حشره مولد عسلک و شرایط دمایی وضعیت خوبی وجود دارد امکان برداشت عسلک با غالبیت بالا وجود دارد.

عسلک ترنجبین علاوه بر خواص عمومی عسل ها خواص دارویی ذیل را نیز دارا می باشد: 

  1. تقویت سیستم ایمنی بدن
  2. مقوی و انرژی زا، مُلیِّن ‌
  3. مسهل صفرا
  4. تب‌بر، خنکی، رافع سرفه‌
  5. رافع زردی
  6. برطرف‌کننده درد سینه
  7. رافع عطش و تب‌های گرم
  8. مفید برای مشکلات کبدی و کلیوی
  9. ضد سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *